Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C123KCGALTU
KEMET C1812C123KCGALTU
| Part Number: | KEMET C1812C123KCGALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C123KCGALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0.012µF 500V C0G 1812 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C123KCGALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0.012µF 500V C0G 1812
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 12 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C123KCGALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of this capacitor?
What is the product code for this item?
What is the voltage rating for this capacitor?
What is the operating temperature range for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.