Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C123KCGACTU
KEMET C1812C123KCGACTU
| Part Number: | KEMET C1812C123KCGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C123KCGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0.012µF 500V C0G 1812 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C123KCGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0.012µF 500V C0G 1812
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 12 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C123KCGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.