Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C111JBRACTU
KEMET C1812C111JBRACTU
| Part Number: | KEMET C1812C111JBRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C111JBRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 110pF 630V X7R 5% SMD 1812 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C111JBRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 110pF 630V X7R 5% SMD 1812 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 110 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C111JBRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the capacitor?
What is the dielectric material used in this capacitor?
Are there any alternative brands or names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.