Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C104KBRACTU
KEMET C1812C104KBRACTU
| Part Number: | KEMET C1812C104KBRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C104KBRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 630 V, ± 10%, X7R, 1812 [4532 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C104KBRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 630 V, ± 10%, X7R, 1812 [4532 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 100 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 4.4958 mm |
| Thickness | 1.5494 mm |
| Width | 3.2004 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C104KBRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the case/package size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


