Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C681KBRACTU
KEMET C1808C681KBRACTU
| Part Number: | KEMET C1808C681KBRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C681KBRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 680pF 630V X7R 10% SMD 1808 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C681KBRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 680pF 630V X7R 10% SMD 1808 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1808 |
| Case Code (Imperial) | 1808 |
| Case Code (Metric) | 4520 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 680 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Depth | 2 mm |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1808C681KBRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the operating temperature range for this capacitor?
What is the packaging type for this product?
What is the dielectric material used in this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.