Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C470KHGACTU
KEMET C1808C470KHGACTU
| Part Number: | KEMET C1808C470KHGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C470KHGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 47 pF, 3000 V, ± 10%, C0G (NP0), 1808 [4520 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C470KHGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 47 pF, 3000 V, ± 10%, C0G (NP0), 1808 [4520 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1808 |
| Case Code (Imperial) | 1808 |
| Case Code (Metric) | 4520 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 47 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 3 kV |
| Voltage Rating (DC) | 3 kV |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 4.699 mm |
| Thickness | 1.7526 mm |
| Width | 2.0066 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1808C470KHGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

