Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C330MBRACTU
KEMET C1808C330MBRACTU
| Part Number: | KEMET C1808C330MBRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C330MBRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 33pF 630V X7R 20% SMD 1808 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C330MBRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 33pF 630V X7R 20% SMD 1808 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1808 |
| Case Code (Imperial) | 1808 |
| Case Code (Metric) | 4520 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 33 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1808C330MBRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.