Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C122JBRAC7210
KEMET C1808C122JBRAC7210
| Part Number: | KEMET C1808C122JBRAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C122JBRAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0012uF 630V X7R 5% SMD 1808 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C122JBRAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0012uF 630V X7R 5% SMD 1808 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1808 |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1.2 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 650 V |
| Length | 4.7 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1808C122JBRAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the capacitance of this ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature for this capacitor?
What is the voltage rating (DC) of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.