Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C121MBGAC7210
KEMET C1808C121MBGAC7210
| Part Number: | KEMET C1808C121MBGAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C121MBGAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 120pF 630V C0G 20% SMD 1808 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1808C121MBGAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 120pF 630V C0G 20% SMD 1808 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1808 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 120 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 650 V |
| Depth | 2 mm |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 4.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1808C121MBGAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the KEMET C1808C121MBGAC7210 ceramic capacitor?
What is the part number of the KEMET C1808C121MBGAC7210 ceramic capacitor?
What is the brand name of the ceramic capacitor?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the KEMET C1808C121MBGAC7210?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.