Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210X393K8JAC7800
KEMET C1210X393K8JAC7800
| Part Number: | KEMET C1210X393K8JAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210X393K8JAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0.039UF 10V U2J 1210 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210X393K8JAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0.039UF 10V U2J 1210
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 39 nF |
| Features | Soft Termination |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Length | 3.302 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 2.5908 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the temperature range for operating the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.