Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210X335K3RACTU
KEMET C1210X335K3RACTU
| Part Number: | KEMET C1210X335K3RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210X335K3RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 3.3uF 25V X7R 10% SMD 1210 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210X335K3RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 3.3uF 25V X7R 10% SMD 1210 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Height | 1.7 mm |
| Length | 3.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210X335K3RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the temperature range for operating the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.