Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210X155K5RACTU
KEMET C1210X155K5RACTU
| Part Number: | KEMET C1210X155K5RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210X155K5RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 1.5 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 1210 [3225 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210X155K5RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 1.5 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 1210 [3225 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1.5 µF |
| Dielectric | X7R |
| Features | Soft Termination |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Length | 3.302 mm |
| Thickness | 1.397 mm |
| Width | 2.4892 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210X155K5RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specifications?
What is the operating temperature range for this capacitor?
What is the physical dimension of the capacitor?
Are there any alternate parts available for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
