Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210N162J1GRL
KEMET C1210N162J1GRL
| Part Number: | KEMET C1210N162J1GRL |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210N162J1GRL |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0016uF 100V C0G 5% SMD 1210 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210N162J1GRL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0016uF 100V C0G 5% SMD 1210 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1.6 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 2.5 mm |
| Length | 3.2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the packaging type for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.