Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210N132K1GSL
KEMET C1210N132K1GSL
| Part Number: | KEMET C1210N132K1GSL |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210N132K1GSL |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0013uF 100V C0G 10% SMD 1210 (0.001%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210N132K1GSL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0013uF 100V C0G 10% SMD 1210 (0.001%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1.3 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 2.5 mm |
| Length | 3.2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor listed on the product detail page?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the packaging type of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.