Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C820GBGACTU
KEMET C1210C820GBGACTU
| Part Number: | KEMET C1210C820GBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C820GBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 82pF 630V C0G 2% SMD 1210 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C820GBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 82pF 630V C0G 2% SMD 1210 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 82 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 2 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Height | 1.7 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210C820GBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the operating temperature range of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.