Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C561J5GACTU
KEMET C1210C561J5GACTU
| Part Number: | KEMET C1210C561J5GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C561J5GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 560 pF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), 1210 [3225 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C561J5GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 560 pF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), 1210 [3225 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 15.989131 mg |
| Capacitance | 560 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 2.4892 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210C561J5GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.