Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C471F5GAC7800
KEMET C1210C471F5GAC7800
| Part Number: | KEMET C1210C471F5GAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C471F5GAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 470PF 50V NP0 1210 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C471F5GAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 470PF 50V NP0 1210
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 470 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210C471F5GAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the capacitance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.