Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C470K2GAC7800
KEMET C1210C470K2GAC7800
| Part Number: | KEMET C1210C470K2GAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C470K2GAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 47pF 200V C0G 10% SMD 1210 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C470K2GAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 47pF 200V C0G 10% SMD 1210 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 47 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210C470K2GAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the temperature range for operating the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.