Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C393K1RALTU
KEMET C1210C393K1RALTU
| Part Number: | KEMET C1210C393K1RALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C393K1RALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.039uF 100V X7R 10% SMD 1210 Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C393K1RALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.039uF 100V X7R 10% SMD 1210 Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 39 nF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 2.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210C393K1RALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the dielectric material used in this capacitor?
What are the dimensions of this capacitor?
Who is the manufacturer of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.