Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C390JBGACTU
KEMET C1210C390JBGACTU
| Part Number: | KEMET C1210C390JBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C390JBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 39pF 630V C0G 5% SMD 1210 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C390JBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 39pF 630V C0G 5% SMD 1210 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 39 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
Documentation for KEMET KEMET C1210C390JBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the capacitance of this ceramic capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.