Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C226K9PACTU
KEMET C1210C226K9PACTU
| Part Number: | KEMET C1210C226K9PACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C226K9PACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 22 uF, 6.3 V, ± 10%, X5R, 1210 [3225 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C226K9PACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 22 uF, 6.3 V, ± 10%, X5R, 1210 [3225 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 22 µF |
| Dielectric | X5R |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 6.3 V |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Voltage Rating (AC) | 6.3 V |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Height | 1.55 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Thickness | 2.794 mm |
| Width | 2.4892 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210C226K9PACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







