Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C223KDRAC7210
KEMET C1210C223KDRAC7210
| Part Number: | KEMET C1210C223KDRAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C223KDRAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.022uF 1000V X7R 10% SMD 1210 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C223KDRAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.022uF 1000V X7R 10% SMD 1210 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 22 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Depth | 2.5 mm |
| Height | 1.7 mm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210C223KDRAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.