Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C105M1RACTU
KEMET C1210C105M1RACTU
| Part Number: | KEMET C1210C105M1RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C105M1RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 100 V, ± 20%, X7R, 1210 [3225 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C105M1RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 100 V, ± 20%, X7R, 1210 [3225 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1 µF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 1.9 mm |
| Length | 3.2004 mm |
| Thickness | 1.905 mm |
| Width | 2.4892 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210C105M1RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
