Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C104JARAC7800
KEMET C1210C104JARAC7800
| Part Number: | KEMET C1210C104JARAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C104JARAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1210 ceramic capacitor X7R 5% 100nF 250V |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1210C104JARAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1210 ceramic capacitor X7R 5% 100nF 250V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1210 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 100 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1210C104JARAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the specifications of the capacitor?
What is the package type and dimensions of the capacitor?
Are there any alternate parts available for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.