Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206Y223K5RACTU
KEMET C1206Y223K5RACTU
| Part Number: | KEMET C1206Y223K5RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206Y223K5RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50volts 22000pF 10% X7R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206Y223K5RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50volts 22000pF 10% X7R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 22 nF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Features | Soft Termination |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.302 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206Y223K5RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the case/package size of the capacitor?
What is the maximum and minimum operating temperature for this capacitor?
What is the termination type for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.