Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206Y102K5RACTU
KEMET C1206Y102K5RACTU
| Part Number: | KEMET C1206Y102K5RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206Y102K5RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 10% SMD 1206 FE-CAP with FlexiTerm 125C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206Y102K5RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 10% SMD 1206 FE-CAP with FlexiTerm 125C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1 nF |
| Dielectric | X7R |
| Features | Soft Termination |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Length | 3.302 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206Y102K5RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the dielectric material used in this capacitor?
What is the distributor stock availability for this product?
What is the temperature range for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.