Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206X153K4JAC7800
KEMET C1206X153K4JAC7800
| Part Number: | KEMET C1206X153K4JAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206X153K4JAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0.015UF 16V U2J 1206 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206X153K4JAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0.015UF 16V U2J 1206
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 15 nF |
| Features | Soft Termination |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Length | 3.302 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.6002 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Who are the distributors of the product?
What are some alternate names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.