Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N431J1GML
KEMET C1206N431J1GML
| Part Number: | KEMET C1206N431J1GML |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N431J1GML |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 430pF 100V C0G 5% SMD 1206 (1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N431J1GML Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 430pF 100V C0G 5% SMD 1206 (1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 430 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 1.6 mm |
| Length | 3.2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the packaging type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.