Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GSHTM
KEMET C1206N222J5GSHTM
| Part Number: | KEMET C1206N222J5GSHTM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GSHTM |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 1206 (0.001%FR) 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GSHTM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 1206 (0.001%FR) 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 1.6 mm |
| Length | 3.2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of this product?
What is the capacitance of this ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature for this capacitor?
What is the packaging type for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.