Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GRHTM
KEMET C1206N222J5GRHTM
| Part Number: | KEMET C1206N222J5GRHTM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GRHTM |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 1206 (0.01%FR) 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GRHTM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 1206 (0.01%FR) 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 1.6 mm |
| Length | 3.2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.