Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GRH
KEMET C1206N222J5GRH
| Part Number: | KEMET C1206N222J5GRH |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GRH |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 1206 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GRH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 1206 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 1.6 mm |
| Length | 3.2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the packaging type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.