Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GRC
KEMET C1206N222J5GRC
| Part Number: | KEMET C1206N222J5GRC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GRC |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 1206 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N222J5GRC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 1206 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 1.6 mm |
| Length | 3.2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the dielectric material used in this capacitor?
What are the dimensions of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.