Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N160J1GRH
KEMET C1206N160J1GRH
| Part Number: | KEMET C1206N160J1GRH |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N160J1GRH |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 16pF 100V C0G 5% SMD 1206 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206N160J1GRH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 16pF 100V C0G 5% SMD 1206 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 16 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 1.6 mm |
| Length | 3.2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the packaging of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.