Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C919C8HACAUTO
KEMET C1206C919C8HACAUTO
| Part Number: | KEMET C1206C919C8HACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C919C8HACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 1206 9.1PF 10V Ultra Sta |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C919C8HACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 1206 9.1PF 10V Ultra Sta
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 9.1 pF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C919C8HACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the case/package size of the capacitor?
What is the operating temperature range of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.