Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C823F5GACAUTO
KEMET C1206C823F5GACAUTO
| Part Number: | KEMET C1206C823F5GACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C823F5GACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor Ceramic 0.082uF 50V C0G 1% 1206 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C823F5GACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor Ceramic 0.082uF 50V C0G 1% 1206 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 82 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Wraparound |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C823F5GACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.