Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C821JCGAC7800
KEMET C1206C821JCGAC7800
| Part Number: | KEMET C1206C821JCGAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C821JCGAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 820PF 500V NP0 1206 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C821JCGAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 820PF 500V NP0 1206
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 820 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C821JCGAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for operating the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.