Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C750G5GAC7800
KEMET C1206C750G5GAC7800
| Part Number: | KEMET C1206C750G5GAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C750G5GAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 75pF 50V C0G 2% SMD 1206 125°C Paper T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C750G5GAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 75pF 50V C0G 2% SMD 1206 125°C Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 75 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 2 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C750G5GAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the capacitance of this ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature for this capacitor?
What is the voltage rating (DC) for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.