Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C689C8HACAUTO
KEMET C1206C689C8HACAUTO
| Part Number: | KEMET C1206C689C8HACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C689C8HACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 1206 6.8PF 10V Ultra Sta |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C689C8HACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 1206 6.8PF 10V Ultra Sta
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 6.8 pF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C689C8HACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the brand of the product?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.