Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C683KARAC7800
KEMET C1206C683KARAC7800
| Part Number: | KEMET C1206C683KARAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C683KARAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.068uF 250V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C683KARAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.068uF 250V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 68 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C683KARAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the operating temperature range for this capacitor?
What are the dimensions of this capacitor?
Are there any alternate parts available for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.