Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C562JBRACTU
KEMET C1206C562JBRACTU
| Part Number: | KEMET C1206C562JBRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C562JBRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0056uF 630V X7R 5% SMD 1206 Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C562JBRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0056uF 630V X7R 5% SMD 1206 Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 5.6 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
Documentation for KEMET KEMET C1206C562JBRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
What is the temperature range for operating the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.