Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C561KBRACTU
KEMET C1206C561KBRACTU
| Part Number: | KEMET C1206C561KBRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C561KBRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 560 pF, 630 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C561KBRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 560 pF, 630 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 16.187578 mg |
| Capacitance | 560 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C561KBRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the capacitor?
Are there any alternative brands or product options available?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for KEMET C1206C561KBRACTU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.