Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C561J5HACAUTO
KEMET C1206C561J5HACAUTO
| Part Number: | KEMET C1206C561J5HACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C561J5HACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Ceramic Multilayer Mlcc Capacitors- SMD |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C561J5HACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic Multilayer Mlcc Capacitors- SMD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 560 pF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C561J5HACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and type?
What are the physical specifications of the capacitor?
What are the technical specifications of the capacitor?
Are there any documents available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.