Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C560MBRAC7210
KEMET C1206C560MBRAC7210
| Part Number: | KEMET C1206C560MBRAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C560MBRAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 56pF 630V X7R 20% SMD 1206 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C560MBRAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 56pF 630V X7R 20% SMD 1206 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 56 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 650 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C560MBRAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.