Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C560KBRACTU
KEMET C1206C560KBRACTU
| Part Number: | KEMET C1206C560KBRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C560KBRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 56pF 630V X7R 10% SMD 1206 Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C560KBRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 56pF 630V X7R 10% SMD 1206 Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 56 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 650 V |
Documentation for KEMET KEMET C1206C560KBRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the dielectric material used in this capacitor?
Are there any alternative brands or names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.