Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C472K1RAC7025
KEMET C1206C472K1RAC7025
| Part Number: | KEMET C1206C472K1RAC7025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C472K1RAC7025 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1206 SMD Ceramic Chip Capacitors 100volts 4700pF X7R 10% |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C472K1RAC7025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1206 SMD Ceramic Chip Capacitors 100volts 4700pF X7R 10%
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C472K1RAC7025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.