Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C471J1GAC7025
KEMET C1206C471J1GAC7025
| Part Number: | KEMET C1206C471J1GAC7025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C471J1GAC7025 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 470pF 100V C0G 5% SMD 1206 125C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C471J1GAC7025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 470pF 100V C0G 5% SMD 1206 125C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Contact Material | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 470 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C471J1GAC7025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.