Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C470J5GAC-7025
KEMET C1206C470J5GAC 7025
| Part Number: | KEMET C1206C470J5GAC 7025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C470J5GAC-7025 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 47pF 50V C0G 5% SMD 1206 125C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C470J5GAC-7025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 47pF 50V C0G 5% SMD 1206 125C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Contact Material | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 47 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C470J5GAC 7025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating (DC) of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.