Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C394K5RAC7800
KEMET C1206C394K5RAC7800
| Part Number: | KEMET C1206C394K5RAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C394K5RAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.39uF 50V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C394K5RAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.39uF 50V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 390 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 900 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C394K5RAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the temperature range at which this capacitor can operate?
What are the dimensions of this capacitor?
Are there any alternate parts available for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.