Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C362F3GACTU
KEMET C1206C362F3GACTU
| Part Number: | KEMET C1206C362F3GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C362F3GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 3600 pF, 25 V, ± 1%, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C362F3GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 3600 pF, 25 V, ± 1%, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 3.6 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Height | 880 µm |
| Length | 3.2004 mm |
| Thickness | 990.6 µm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C362F3GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
What is the tolerance of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.