Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C339C5GAC7025
KEMET C1206C339C5GAC7025
| Part Number: | KEMET C1206C339C5GAC7025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C339C5GAC7025 |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C339C5GAC7025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 3.3 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C339C5GAC7025
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.